Twoje gardło Twoją siłą.

Czym jest ból gardła?

Osoby dorosłe zapadają na nie średnio 2-5 razy, a dzieci w wieku szkolnym 7-10 razy rocznie.1

 górnych dróg oddechowych (należą do najczęściej występujących chorób gardła o ostrym przebiegu) mogą prowadzić do stanu zapalnego gardła (zapalenie gardła) , krtani (zapalenie krtani) lub nagłośni (zapalenie nagłośni).2 3

Na ból gardła często skarżą się nie tylko dorośli ale również i dzieci

Określenie to odnosi się do uczucia bólu w obrębie gardła i okolicznych struktur anatomicznych i może być objawem procesu chorobowego, który nie jest bezpośrednio związany z gardłem (np. przeziębienia lub grypy).

Ciekawostka:

Gardło stanowi odcinek górnych dróg oddechowych rozciągający się od wysokości nosa i jamy ustnej, wzdłuż szyi do miejsca rozgałęzienia pomiędzy tchawicą a przełykiem. Ważnym fragmentem gardła jest nagłośnia, która zapobiega wdychaniu spożywanych pokarmów i płynów do płuc. Gardło jest wspólnym elementem układu oddechowego (oddychanie) i pokarmowego (przełykanie) w organizmie, zatem przechodzą przez nie pokarm, płyny i powietrze. Gardło bierze udział w procesach przełykania, czyli jedzenia i picia, oraz mówienia i oddychania.

Uczucie kłucia, drapania oraz bólu pojawiają się najczęściej w wyniku stanu zapalnego gardła. Chrypka oraz utrata głosu są zazwyczaj związane ze stanem zapalnym krtani.

1Eccles R. Understanding the symptoms of the common cold and influenza. Lancet Infect Dis 2005; 5: 718–25.

2Clements AD. Pharyngitis, laryngitis and epiglottitis. In: Armstrong D, Cohen J. Infectious diseases. Vol 1. London: Harcourt Publishers Ltd, 1999: chapter 24.

3Breese Hall C, McBride JT. Upper respiratory tract infections: The common cold, pharyngitis, croup, bacterial tracheitis and epiglottitis. In: Pennington JE. Respiratory infections: Diagnosis and Management. 3rd ed. New York: Raven Press, 1994: 101–24